List of participants  

The Meeting of Russian National Sub-Committee

BSR Interreg III B Programm

November 20st, 2001, Pushkin, Kotchubey Palace

 

Name, family name

Region

Position, organization

Permanent members:

1. Selivanova Elena

Arkhangelsk oblast

Head of Department of Humanitarian Affairs, Committee of International Affairs, Arkhangelsk oblast Administration

2. Alexandrova Zhanna

 

Leningrad oblast

Deputy Head of Committee for External Economic Activity and International Contacts, Government of Leningrad oblast (Leningrad oblast)       

3. Naryshkin Sergey

Leningrad oblast

Chairman of the Committee for External Economic Activity and International Contacts, Government of Leningrad oblast (Leningrad oblast)

4. Evseev Vladimir

Murmansk oblast

Chairman of Committee for  External Economic Activity, Government of Murmansk oblast

5. Klimov Oleg

Novgorod oblast

Administration of Novgorod oblast

6. Ivanova Elena

Saint-Petersburg

Head Specialist, Committee for Foreign Affairs, Administration of Saint-Petersburg (Saint-Petersburg)

7. Vladimirova Tatijana

Saint-Petersburg

Head Specialist, Committee for Foreign Affairs, Administration of Saint-Petersburg (Saint-Petersburg)

8. Vasilevich Alexander

Saint-Petersburg

Head of section of  Committee for Foreign Affairs, Administration of Saint-Petersburg

9. Laptev Vadim

Pskov oblast

Head of Committee for Foreign Affairs, Administration of Pskov oblast

10. Mikhailova Nadezhda

Republic of Karelia

Chairman Assistant of Prezidium

11 Shljamin Valerij

Association North-West

Minister of Foreign Relations, Republic of Karelia; Association North-West, Head of Committee for External Economic Relations (Republic of Karelia)

12. Morosov Vjacheslav

Murmansk oblast

Deputy Head of Economic Department, Administration of Murmansk oblast

Observers:

13 Martynov Aleksey

TACIS

Expert of Regional Bureau EU TACIS Support, St Petersburg

14 Karelina Irina

Saint-Petersburg

Head Secretary of RNSC, St. Petersburg representative of the CSD/BSR VASAB 2010, Member of Steering Committee of BSR INTERREG IIIB Program, General Director of ICSER Leontief Centre, (St.Petersburg)

15. Khazova Elena

Staff of Plenipotentiary representative of RF President in North-West Federal Okrug (Saint-Petersburg)

Executive Secretary of Expert ouncil on Economic Development and Investments, Staff of Plenipotentiary representative of RF President in North-West Federal Okrug (Saint-Petersburg)

16. Yasneva Elena

Moskow

Ministry of economic development and trading of Russian Federation